01 Haziran 2020 20:41

Vatandaş 6 aydır aralıksız aydır dolar almaya devam ediyor

Vatandaş 6 aydır aralıksız aydır dolar almaya devam ediyor

Geçen yıl Ağustos ayında 7.24'leri gören vatandaşın ekonomik güvensizliği devam ediyor. Vatandaş 6 aydır aralıksız dolar alımına Mart ayının son haftasında da devam etti.

Merkez Bankası verilerine göre 29 Mart ile biten haftada bireylerin yabancı para cinsinden mevduat ve fonları 2.23 milyar dolar artışla 109.25 milyar dolar oldu.

Kurumların ise 417.6 milyon dolar artışla 72.67 milyar dolara yükseldi. En son 5 Ekim 2018 haftasında döviz birikimlerini azaltmayı tercih eden bireyseller takip eden 25 haftada döviz birikimlerini kesintisiz artırdılar.

6 ayda 19 milyar dolar yükseldi
TCMB verilerine göre 5 Ekim 2018 haftasında 89.8 milyar dolar olan bireysellerin kıymetli maden dahil yabancı para mevduat ve fonları aralıksız artış yaşandığı 6 aylık dönemde 19.47 milyar dolar yükseldi.

Uzmanlar vatandaşın hem maliyetlerini düşürmek hem de her düşüşü fırsat olarak gördükleri için kurun her düşüşünde doları alım fırsatı olarak gördüğünü söyledi.

Vatandaş neden dolar alıyor?
Bu artışın ana nedenleri olarak geçen yılın Ağustos ayında yaşanan kur şokunda bireysel yatırımcıların kar amaçlı bozdurduğu 8 milyar doları yerine koyma eğilimi ile beklentiler nedeniyle birikimleri döviz cinsinden tutma alışkanlığının etkili olduğu belirtiliyor.

Öte yandan TL mevduat getirilerinin enflasyonun altında kalması da yurt içi yatırımcıları döviz birikimine yönlendiriyor.

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (0)