22 Ekim 2018 21:50

Üniversite sınav sistemi son dakika yeni düzenleme nasıl olacak

Üniversite sınav sistemi son dakika yeni düzenleme nasıl olacak

Üniversite sınav sisteminde neler değişecek YÖK Başkanı Yekta Saraç son dakika açıklama yaptı. Üniversite sınavında yeni sistem nasıl olacak üniversite sınavı kalkıyor mu? Üniversite sınavı yeni düzenleme detaylar memurhaber'de.

Üniversite sınavı kalkıyor mu üniversite sınav sistemi nasıl olacak? Milyonlarca öğrencinin merak ettiği cevap belli oldu. YÖK Başkanı Yekta Saraç yaptığı son dakika açıklamayla üniversite sınavında yapılacak değişiklikleri sıraladı.

Yüksek Öğretim Kurulu-YÖK Başkanı Prof. Yekta Saraç akademik yıl açılış töreninde konuştu. Saraç, "Yeni düzenleme ile sınavı bir hafta sonunda başlayıp bitirmeyi planlamaktayız. 18 puan türünü azaltmaya gidiyoruz" dedi.

Saraç’ın konuşmasından satırbaşları şöyle: 

"Akademik yıldaki hedefimiz araştırma üniversiteleri başlığımızdır. Araştırma üniversitelerinde YÖK olarak verimli, gelişmelerimize katkı sağlayacak ortaklıklar olacaktır. 

15 Temmuz'dan sonta akademik ortamlarda yabancı öğrenci girişinde sekteye uğrayacağı söylendi. Ancak yabancı öğrenci girişinde artış oldu. Bu ülkemize olan güveni göstermektedir.

Yükseköğretim dünyanın her yerinde dinamiktir. Dolayısıyla bu durum belirli zaman aralıklarınsa değişiklik zorunlu olmaktadır.

ÜNİVERSİTE SINAVI KALKACAK MI?

Üniversiteye sınavsız geçiş mümkün olmamakla birlikte sınav stresini azaltacak daha yalın sistemin Türkiye'ye kazandırılmasının kaçınılmaz olduğu bir gerçek.

Şu an uygulanan sistem iki aşamalı. 

İlki mart, ikincisi haziran ayında toplam 5 gün sürmektedir. Yeni düzenleme ile sınavı bir hafta sonunda başlayıp bitirmeyi planlamaktayız. Şu an var olan 18 puan türü yönetilmesi gereken süreci zorlaştırıyor. Bazı programlar için aday havuzunu daraltmakta. 18 puan türünü azaltmaya gidiyoruz.

Temel olarak sayısal, sözel ve eşit ağırlık puan türleri olacak. Her bir puan türünde temel Türkçe ve matematiğin katkısı olacak. Türkçe ve matematik bu sınavın merkezinde olacak.

SORULAR MEB MÜFREDATINDAN OLACAK

Sorular eskisi gibi MEB müfredatından sorulacak."

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (0)