22 Ekim 2018 00:51

Kaç yaşında emekli olacağım SGK'dan yeni açıklama

Kaç yaşında emekli olacağım SGK'dan yeni açıklama

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), staj ve öğrencilik sürelerinin emeklilikte geçerli sayılmasına yönelik düzenleme yapıldığı haberleri ile ilgili açıklama yaptı.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), bazı yayın organlarında yer alan staj ve öğrencilik sürelerinin emeklilikte geçerli sayılmasına yönelik düzenleme yapıldığı haberleri üzerine yazılı açıklama yaptı. Kurum bu tarz haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Kurumdan yapılan açıklamada; son günlerde bazı basın yayın organlarında ve sosyal medya hesaplarında ’Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik’ ile staj ve öğrencilik sürelerinin emeklilikte geçerli sayılmasına yönelik düzenleme yapıldığı yönünde haber ve paylaşımların yer aldığını kaydederek; söz konusu değişikliğin, mesleki ve teknik ortaöğretim sırasında tamamlayıcı eğitim ya da alan eğitimi gören öğrencilerin ’iş kazası ve meslek hastalığı’ sigortası kapsamına alınmasının, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığının İçişleri Bakanlığına bağlanması ve Jandarma ile Sahil Güvenlik Akademisinin kurulmasıyla ilgili olduğu açıklandı. Staj ve öğrencilik sürelerinin emeklilikte geçerli sayılmasına yönelik düzenleme yapıldığı haberlerinin gerçeği yansıtmadığının altını çizen kurum, sigortalılık başlangıcı ya da emeklilik yaşının hesaplanması dahil sosyal güvenlik haklarının ancak kanunla düzenlenebilecek haklar olduğunu belirtti.

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (1)
  • Ben 2000 mezunu bir acil tıp teknisyeniyim.Bizim zamanımızda stajlarda ek ödeme yada iş kazası sigortası vs. hiç bir şey yoktu peki bizim hakkımız ne olacak.Ben 12 yıldır özelde çalışıyorum ben ve benim gibiler ve de esnaflar bunların hiç bir yeni gelen yasada kaliteli yaşama dair hiç bir şeye hakkı yok mu ?Memur olamadık ama bizim stajlarda ki sigorta hakkımız hakkında bir işlem başlatılamazmı?Evet asgari ücret çoğaldı ama hayat pahalılığı azaldı mı?Yok ne staj parası aldık ne de sigorta başlangıcımız var olsa emekliliğimi etkilerdi.Ben 55 yaşında özelden emekli olabilecekmiyim?Ben ve benim gibi olanlar haklarını ne zaman alacaklar?

    (0) (0)