23 Haziran 2018 16:52

Emekli maaşı bu kez enflasyona yenilmedi

Emekli maaşı bu kez enflasyona yenilmedi

Altı aylık enflasyon yüzde 5.89 oldu. Emekli ise bu dönemde yüzde 10.9 zam aldı. Kazancı harcamayı geçti. Ücret eşitliği için ise taban maaşa seyyanen zam gerekiyor

Temmuz ayı ile birlikte yaklaşık 15 milyon emeklinin ve memurun maaşlarına yapılacak zamlar belli oldu. Önceki gün açıklanan rakamlara göre 6 aylık enflasyon (aralık ile temmuz arasındaki tüketici fiyat endeksi değişimi) yüzde 5.89 olarak belirlendi.

Bu rakam SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranı oldu. Emekli memur ve memurlar için ise yüzde 4'ün üzerine yüzde 2.92'lik enflasyon farkı eklendi ve zamları yüzde 6.92'ye ulaştı.

TÜFE'de haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 0.27 düşüş, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 5.89, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10.90 ve 12 aylık ortalamalara göre yüzde 9.36 artış gerçekleşti.

YILLIK ZAM ARTTI 

Faruk Erdem bugünkü yazısında enflasyonu ve emekli maaşını ele aldı. Faruk Erdem'in yazısı şöyle: Emekliler ve memurlar yılbaşında da zam almışlardı. Buna göre SSK ve Bağ- Kur'lular yüzde 4.73 oranında zamlarını maaşlarına eklediler. Memurlar ve memur emeklileri ise yüzde 3 toplu sözleşme zammı almışlardı. Kümülatif olarak düşündüğümüzde, memurların ve memur emeklilerinin ocak ve temmuz ayında aldıklarıyla birlikte yıllık zamları yüzde 10.1, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin 2017 yılı için aldıkları toplam zam ise yüzde 10.9 oldu. Aralıkta bin TL olan bir SSK emeklisinin maaşı, temmuzda bin 108 liraya ulaştı. Maaşta, yüzde 10.9 artış yaşanan bu dönemde, enflasyon ise yüzde 5.89 olarak gerçekleşti. Başka bir ifade ile bin liranın satın alma gücü 941.1 liraya gerilerken, emekli 58.9 lira fazla harcama yapmak zorunda kaldı. Fakat zammın yüksek olması nedeniyle emeklinin kazancı 109 lira arttı.

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (12)
 • biri altı ay birinide 1 sene alıp aynı dönem diye yutturmaya çalışanlar utansın

  (0) (12)

 • Desene yalancının mumu yassıya kadar, bu haberin mumu da emekli maaşını alana kadar.

  (0) (42)

 • Haziranda 1000 TL emekli aylığı alanın maaşı 1058 TL mi oldu? yoksa 1109 TL mi oldu? bakın maaşınıza bu haberi yapanın doğrumu yazdığını yoksa yanılttığını mı? anlarsınız.

  (0) (54)

 • Emekliyi düşünmeyen iktidarlar muhakkak erozyona uğrarlar.Farkında olmadan oy kaybederler. Çünkü emeklinin canı yandıkça tüm aileye sirayet eder. Aile büyükleri gençleri etkiler. Emekli cebine girene bakar bir önceki maaşına gelen artış % 5,89 diğere uydurma, kandırma.

  (0) (48)

 • Sabah gazetesinin yazarı inşallah bir gün sende emekli olursun bu tür yalan yanlış haber yapmanın ne derece emeklileri üzdüğünü kısa zamanda anlarsın.

  (0) (90)

Tüm Yorumlar