21 Ocak 2019 17:31

657 değişiyor mu Bakan Müezzinoğlu açıkladı

657 değişiyor mu Bakan Müezzinoğlu açıkladı

657 Devlet Memurları Kanunu değişiyor mu memurlar dikkat. 3 milyon memuru ilgilendiren 657 Devlet Memurları Kanunu ile ilgili son dakika açıklama geldi.

Memurlar için yeni dönem başlıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, kamuda dokunulmaz, imtiyazlı bir sınıf olmaması gerektiğini belirterek “Memurluk tapulu mal olmayacak” dedi

Sabah gazetesine konuşan Müezzinoğlu, referandumdan sonra kamu personel reformunu yaşama geçirecekleri mesajını verdi.

SİSTEME FORMAT ATILACAK
Çalışma Bakanı Müezzinoğlu, kamu çalışanı reformuna ilişkin çalıştayların sürdüğünü belirterek, "Kamuda bütüncül bir düzenleme yapabilirsek, taşeronları bunun içinde çözeceğiz. Kamu çalışanları zaten yamalı bohça gibi 657, sözleşmeliler, kısa süreli sözleşmeliler, mevsimlik işçiler, 4A, 4B, 4C. Bunlara statü koyacağız buna göre yeni bir format çıkacak. Düzenleme çalıştaylarda netleşecek. Güvenceli, sürdürülebilir, geliştirilebilir bir yapı arzu ediyoruz" diye konuştu. Bakan Müezzinoğlu, 657 Sayılı Kanun kapsamında iş güvencesinin tapulu mal gibi olmasının yanlış olduğunu ifade ederek, "Memurun kendisini geliştirmesinin yolu açılmalı, liyakati, performansı değerlendirebilmeli. Yılların getirdiği kıdemle, birikimle bunu ölçmek doğru değil. Bunda da ısrarla güvence diyorsak kamu da beklediği hizmeti alamaz. Mesleklere göre 5 yılda bir kendini çek edebilen bir sistem olmalı" dedi.

NELER GELİYOR?
Yeni dönemde kamu kurumlarında garantili iş dönemi yerine 8 başlıkta beş yıllık karneye dayalı esnek bir yapı geliyor. Kamu personel reformu ile yöneticiler dâhil tüm memurlar için performans değerlendirmesi yapılacak. Memura hem hizmet alan vatandaş hem de amirleri not verecek. Performans ölçümü iş bilgisi, kalitesi, iletişim, işbirliği, görev bilinci, iş alışkanlıkları, disiplin-kurallara uyma, gelişime açıklık ölçütleri ile yapılacak.

BANKAMATİK MEMURLUK BİTECEK
Yeni dönemde, kamu kurumlarının tamamında sicil değil performans kriterleri uygulanacak. Mevcut beş ayrı devlet personel rejimi tek bir yasa altında toplanırken, ödeme çeşitlerinin de yeniden tanımlanması öngörülüyor. Kamuda bankamatik memurluk dönemi de sona erecek. Bu kapsamda özellikle kamuya uğramadan aylık alan müşavirlik kadroları yeniden gözden geçirilecek. 657 Sayılı Memur Yasası da çağın gereklerine uygun hale getirilirken, kamuda yaklaşık 50 çeşide ulaşan ödemelerin de dengeli hale getirilmesi planlanıyor. Temel ücret, hizmet farkı, ek ödenek, ders ücreti, vekâlet ücreti, performans gibi belli başlıklar halinde sıralanması hedefleniyor. Yine, performansı yüksek memurlara daha yüksek ücret verilecek.

YİRMİ YIL SONRASI ÖNEMLİ
Bakan Müezzinoğlu, kamuda dokunulmaz, imtiyazlı bir sınıf olmaması gerektiğini belirterek, "Millete bedel ödeten bir sistem olamaz. Demokraside dokunulmaz tek kitle millettir. Onların hak ve hukukunun üstüne geçilemez. Pozisyonlardan kaynaklı değil. Bakan, genel müdür görevdeyken imtiyazı olabilir. Ancak görevi bittiğinde bu da biter. Yirmi yıl sonra kimin nereye geleceği belli olan sistemde adam niye darbe planlamasın" açıklamasını yaptı.

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (2)
  • Kardeşim Seninde bir Garanti'nin kalmayacak sen biliyorsun söylüyorsun ama bildiğim hiçbirşey açık ve net değil Çünkü amirin Sana not verirken vatandaşın senin not verdiğim düşük verdiği zaman maaşını etkileyecek öğretmenler ile yarısından çoğu sözleşmeli olacak ve öğretmenler iyi olabilmek için muhtarı şişirecek Bu da bir kabusa neden olacak

    (0) (0)

  • Bu kadar saflık olmaz ya... 10 yıldır aynı haber, 10 yıl öncesinden İŞE YENİ GİREN memura bu yasa ya göre uygulama yapılsaydı(şu anda %50 bu yasayla 10 yıl sonra %100bu yasayla çalışmış olacaktı) Hem yeni giren memur haksızlığa uğramıyacak, çünkü şundan şundan dolayı beni çıkarma hakkı var bilecek Hem devlet sözünün eri olup Adaletsizliğe kapı açmayacaktı.. Kalkıp şimdi uygulamaya çalışırsan Adaletsizliğin daniskasını yaparsın Çünkü ben yıllarca kpss çalışırken Emek teri dökerken elimdeki zanaatı bırakırken ve işe başlamadan senle oturup anlaşırken SEn bana söz veririyorsun Sonra caydım diyorsun ÇOK SAÇMA OLUR

    (0) (1)

Tüm Yorumlar